Scotland is doing well!

Autor: Peter Zorvan | 15.11.2013 o 20:49 | Karma článku: 9,69 | Prečítané:  930x

Už sú to zhruba dva mesiace, čo žijem svoj dlhoročný sen študovať na prestížnej škole v zahraničí. Škótsko som si vybral hlavne preto, že štúdium pre Škótov a občanov EÚ je tu zadarmo a ja si hradím už len životné náklady (ktoré tu sú ale so slovenským príjmom neúnosne vysoké). Od momentu, čo som pristál na upršanom letisku v Edinburgu, ma Škótsko neprestalo prekvapovať.

Najskôr to bola bezhraničná ochota ľudí nezištne pomôcť druhým. Prvé dve noci som nemal kde prespať, ale uchýlila ma jedna skautská vodkyňa vo svojom skromnom byte. Dokonca to ona spala na gauči a ja na posteli. Uchýlili ma na dva dni a ukázali mi celé mesto. Nakoniec ma zaviezli na internát, aby som nemusel platiť drahý lístok na autobus.

Za ten čas, ako som tu, som už stihol stretnúť množstvo ľudí. Panuje tu tolerantná atmosféra, nikto na nikoho nehádže odsudzujúce pohľady a nikto nerieši „prehrešky“ toho druhého. Málokedy počuť niekoho sa na niečo sťažovať. Je tu obrovská iniciatíva zo strany všetkých pohnúť veci dopredu. Ľudia sa tu pohybujú v spoločnosti plnej obrovských rozdielov, no všetci ťahajú akoby za jeden koniec.

Každý tu má priestor a plnú podporu vyjadriť svoju vieru. Nikto tu neosočuje toho druhého za iný názor, vieru alebo myšlienku. Často tu vidím skupiny prechádzať sa po High Street, bok po boku žid, moslim, kresťan, ateista, a nie sú medzi nimi žiadne predsudky. Na jednej ulici je mešita, katolícky kostol, evanjelický kostol, synagóga... Je to úžasné sledovať tú harmóniu.

Uvedomil som si, že krajina je len odraz jej obyvateľov. Škótsko nie je úžasné pre krásnu scenériu, ale pre tých ľudí, ktorí ukazujú profesionalitu, túžbu napredovať a ohľaduplnosť voči ostatným. To je dôvod, prečo aj celá Veľká Británia láka toľkých imigrantov. Ak sú ochotní byť tolerantní ako Briti, tak sa tu stretnú s obrovskou ústretovosťou a ochotou pomôcť.

Čo ma však najviac dojalo bol rozhovor s dvomi spolužiakmi, hrdými ryšavými Škótmi. Sedeli sme v kaviarni v najúžasnejšej knižnici, akej som kedy bol. Nemohol som odolať využiť situáciu na ľahkú politickú debatu. „Ste za nezávislosť Škótska?“, spýtal som sa. Odpoveď, ktorú som dostal ma prekvapila. Povedali jasné áno, ale to nebola tá prekvapujúca časť. Rozvinuli debatu ďalej a začali vysvetľovať, prečo sú za nezávislosť, že sú to patrioti a vidia v Škótsku veľkú budúcnosť. Tento rozhovor sa konal pár týždňov dozadu, ale jedna veta obzvlášť vo mne zarezonovala tak, až som si musel založiť blog na Sme. „Scotland is doing well!“

Ani neviem ako mám tu frázu preložiť, aby som ju čo najlepšie vystihol. „Škótsku sa darí“, ako by sme možno povedali, nevystihuje ten kontext správne. Keď poviem, že sa niekomu darí, znie to skôr, ako keby nejaké neznáme tretie sily zasiahli do úspechu človeka. To, čo však títo mladíci mali na mysli, vyjadrovalo čosi vznešenejšie. Niečo v zmysle ako, že Škóti skutočne makajú na prosperite svojej krajiny. Znie to tak marxisticky, ale všetko myslím v rámci slobody a individuálnej iniciatívy.

Chalani argumentovali, čím má byť Škótsko v budúcnosti výnimočné. Prekvapilo ma, koľko toho vedeli o svojej krajine. O priemysle, ekonomike, obchode, politike, celkovom smerovaní krajiny. Bolo to niečo, s čím som sa na Slovensku stretol len veľmi zriedka. Tu v Škótsku je to však pravidlo. Ľudia sú aktívni občania. Už len ako tu vyzerajú obyčajné semináre hovorí za všetko. Každý chce byť aktívni a prispieť do diskusie. Navzájom jeden druhého počúva. Snažia sa dospieť k spoločnému záveru, ktorí debatu niekam posunie.

Taktiež životy väčšiny študentov tu nie sú len o tom cez deň byť v škole a v noci v bare. Skoro všetci sa tu zapájajú do dobrovoľníckych, športových alebo akýchkoľvek mimoškolských aktivít a všetko sa im ráta. Aj na umývača riadu sa tu hľadí s rovnakým rešpektom a úctou k ľudskosti ako na manažéra podniku.

Pre mňa je to čosi doteraz nepoznané. Možno vyzniem hlúpo, ale doma som sa stretol s mnohými spôsobmi pohŕdania ostatnými. Rozdeľovanie v každej spoločnosti na „my a tí ostatní“ bolo cítiť takmer všade. Väčšina debát, do ktorých som sa zapojil alebo som počul (pri cestovaní v autobuse, samozrejme), boli o sťažovaní sa alebo ohováraní. Škótov však málo čo vyvodí ľudí z mieri.

Týmto nechcem povedať, že Škótsko je iba úžasné a Slovensko na zatratenie. Len podotýkam, že čo som si zatiaľ všimol ako hlavný rozdiel medzi mojím domovom a touto pre mňa novou krajinou, môže byť možno aj dôvod, prečo je Škótsko tam, kde je, a Slovensko, tam kde je. Čo myslíte?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Prehrali a odišli k medveďom. Danko nie je prvý, kto sa po porážke stratil

Za medveďmi pravidelne chodil Vladimír Mečiar, po neúspešných voľbách sa trikrát vytratil aj Robert Fico.

KOMENTÁRE

Bojkot zasadania vlády vracia Dankovi v hre vážnosť

Tromfom Danka je teraz jeho nevypočítateľnosť, náladovosť.

AUTO

Aké realistické sú plány zakázať autá na benzín a naftu?

Termíny sú zatiaľ orientačné ale dôležité.


Už ste čítali?