Dnes sme začali bojovať

Autor: Peter Zorvan | 16.11.2013 o 18:56 | (upravené 16.11.2013 o 19:03) Karma článku: 6,15 | Prečítané:  427x

Takto pred dvadsiatimi štyrmi rokmi odvážni a naštvaní Česi a Slováci  vyšli do ulíc zvrhnúť štyridsaťročnú tyraniu komunizmus. Nežná revolúcia je celosvetový unikát. Udial sa tu prevrat bez použitia násilia a krviprelievania. Český a slovenský národ ukázali vyspelosť, jednotu a spoločnú túžbu po slobode, ktorá bola tak silná, že ani po toľkých rokoch útlaku ju nestratili.

 

Pre mňa sú ľudia, čo vtedy vyšli do ulíc, vojnoví hrdinovia. Dokázali sa vzoprieť zlu a odovzdať sa slobode a spravodlivosti. Vybojovali budúcnosť pre nás, pre mňa, pre všetkých. To, čo za svoju odvahu dostali, je veľký výsmech. Je však na nás, či prijmeme zodpovednosť za svoju minulosť a vezmeme svoju budúcnosť do svojich rúk.

Slováci boli vždy národ slobody. Nie v zmysle, že by slobodu vždy mali, ale nikdy jej neprestali byť verní a túžiť po nej. Tak dnes, po toľkých rokoch, konečne máme možnosť dosiahnuť, čo nám bolo ukradnuté.

V našej krajine je veľa negatívneho. Už viac nie sme právny štát, celú správu prebrala do rúk jedna strana, ktorá slúži oligarchom a ideológii, proti ktorej sme tak urputne bojovali. Ešte stále však máme právo na odpor, ešte stále máme slobodné a tajné voľby, pluralitu názorov, slobodnú tlač a slobodu prejavu. Stále sú tu čestní a dobrí ľudia, ktorí milujú Slovensko a hodnoty, na ktorých bolo postavené. Nikdy nebudeme žiť v dokonalom svete. Vždy sa nájdu podlí klamári, podvodníci, zlodeji a vrahovia. Ale to nás nesmie znechutiť v pokračovaní na tejto úžasnej ceste za slobodou a spravodlivosťou. Nie sme vo všetkom prví a práve v mnohom neuveriteľne zaostávame. No vždy máme čím zaujať, stále ostaneme jedinečným Slovenskom, krásnou krajinou s bohatou kultúrou, ktorá cudzincom vyráža dych.

Stále sa oplatí vytrvať pri koreňoch našej kultúry. Vždy tu budú protivníci, no nie takí, ktorí by sa nedali poraziť. Slovensko na tom ešte nie je tak zle, aby mu neostala nádej. Môžeme prekvapiť svet pozitívne alebo opäť negatívne. Rozhodnutie je na nás. Je ľahké sa odsťahovať a zabudnúť na svoj domov,  ak v tom novom sa žije omnoho ľahšie. Je ťažšie zaprieť sa všetkým vzdorom a vybudovať niečo vznešené v zdrvujúcich podmienkach. Ale o to viac je to veľkolepejšie a trvácnejšie. Ak teraz dokážeme, že duch slobody  v nás stále vanie a ukážeme zmysel pre spravodlivosť, preukážeme tú najvyššiu poctu našim predkom, ktorí po stáročia bojovali za to, aby mohli dosiahnuť pre Slovákov to, čo máme dnes.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Únos. Film, ktorý vznikol napriek výstrahám právnikov

Pri nakrúcaní prvého slovenského trileru bola aj mama Roberta Remiáša.

KULTÚRA

Česi na objednávku vlády nikoho neuniesli, predbehli nás v inom

Českí filmári vedia, kde hľadať hrdinov.


Už ste čítali?