Slovensko za 25 rokov

Autor: Peter Zorvan | 18.11.2013 o 14:04 | (upravené 18.11.2013 o 17:38) Karma článku: 9,08 | Prečítané:  1221x

Tento článok zachytáva najdôležitejšie titulné správy týkajúce sa Slovenska v nadchádzajúcich dvadsiatich piatich rokoch. Nasledujúci príbeh bude skutočný.

TASR. Bratislava, apríl 2014. Protesty pokračujú už tretí týždeň. Protestujúci zablokovali hlavné ťahy  spôsobujúc tak totálny kolaps dopravy.

SITA. Bratislava, december 2014. Slováci zozbierali 350 tisíc podpisov na celonárodné referendum. Kľúčové body referenda sú:

  • Občania môžu referendom odvolať každého ministra. Občania majú právo oponovať akémukoľvek zákonu alebo návrhu zákona . Urobiť tak môžu formou referenda, ktoré zvolajú zozbieraním 50 tisíc podpisov do sto dní vprípade obyčajného zákona, kde rozhoduje jednoduchá väčšina a 80 tisíc podpisov do osemnástich mesiacov v prípade ústavného zákona, kde musí rozhodnúť absolútna väčšina a volieb sa musia zúčastniť všetci voliči. Voliť je možné aj elektronicky.
  • Polícia smie použiť násilie v obmedzenej miere a v nevyhnutných prípadoch na zastavenie protestu, len ak protestujúci ohrozujú bezpečnosť alebo poškodzujú majetok. Použitie slzného plynu na rozohnanie pokojne protestujúcich sa trestá.
  • Právo voliť sa definuje ako občianska povinnosť v prípade prezidentských aj parlamentných volieb.

TASR. Máj 2015. Referendum úspešné. Slováci prvýkrát z vlastnej iniciatívy zmenili svoju ústavu. Po novom si už politici musia dávať pozor.

TASR. Jún 2016. Účasť na voľbách sa dramaticky zvýšila. Slováci referendom odvolali už polovicu ministrov. Občanov čaká ďalšie ústavné referendum.

SITA. Bratislava. Október 2016. Slováci schválili tieto body referenda:

  • Generálneho prokurátora volia priamo občania.
  • Predsedov okresných súdov a hlavných okresných prokurátorov volia priamo občania
  • Parlament je dvojkomorový so zákazom združovania sa vpolitických stranách alebo hnutiach vhornej komore.

SITA. Bratislava. Január 2017. Slovenská republika iniciuje návrh na vytvorenie špecializovaného medzinárodného tribunálu pre korupčné kauzy. K návrhu sa pridávajú aj ďalšie krajiny vrátane Švajčiarska, Nórska, Austrálie a Ruska. Súd má slúžiť ako odvolacia inštancia v prípade, že v riešení káuz vnútroštátne orgány zlyhajú.

Ženeva. 2018. Medzinárodný tribunál pre vnútorné a medzinárodné korupčné kauzy je založený. Padajú prvé hlavy. Za mrežami už skončila stovka ľudí.

Reuters. 2018. Slováci sú po Švajčiaroch najslobodnejší občania planéty. Ukazuje nový prieskum.

TASR. Bratislava. 2019. Ekonomický giganti J&T a Penta sú v troskách.  Dôkazy potvrdili korupčné škandály. Spoločnosti musia Slovensku zaplatiť spolu 270 miliónov eur.  Potvrdil špecializovaný medzinárodný tribunál.

Reuters. 2020. Slovensko sa stalo novým priestorom pre slobodný trh. Podnikateľský sektor zaznamenáva raketový vzostup.

ABC. 2023. Na Slovensku sú najnižšie dane v OECD. Ekonomika je siedma najvýkonnejšia v Európskej únii.

Reuters. 2024. Európska únia pripravuje sankcie pre Slovenskú republiku kvôli odmietnutiu akceptovať priemyselne a poľnohospodárske kvóty. Ulice hlavného mesta sú zaplnené protestujúcimi.

TASR. August 2026. Ďalšie referendum úspešné. Slovenská republika definitívne vystupuje z Európskej únie a Eurozóny a stáva sa členom Európskeho združenia voľného obchodu. Nová mena je slovenská koruna.

TASR. November 2027. Slovenská republika strojnásobila svoje obranné sily. Slováci sú ochotní brániť svoju krajinu.

ABC. 2028. Príklad Slovenska šokoval svet. Napriek snahe médií a vlád ututlať „revolúciu", ktorá sa odohrala pred štrnástimi rokmi  na Slovensku, ľudia z okolitých ale aj vzdialených krajín si zobrali príklad. Referendami už zmenili smer svojej krajiny občania Poľska, Českej republiky, Maďarska a Ukrajiny. Protesty sa v súčasnosti konajú v tretine krajín sveta.

ABC. 2030. Zmenil sa smer svetovej migrácie. Ľudia zo západných krajín utekajú na východ. Stredná Európa je najvyhľadávanejší región. Slovensko je top destinácia roka.

TASR. Bratislava. Júl 2031. Slovensko sa stáva prvou krajinou na svete s ústavným zákonom zakazujúcim vládam a komukoľvek vôbec zneužívať informačné technológie na špionáž. V ústave sa tiež zakotvuje internetová sloboda ako základné ľudské právo. Zákon schválili obe komory parlamentu.

Reuters. 2032. Do zoznamu top desať krajín s najnižšou kriminalitou sa zaraďuje Slovensko.

TASR. Bratisalava. Apríl 2033. Vedci zo Slovenskej technickej univerzity vynašli nový spôsob čerpania geotermálnej energie. Metóda je stokrát efektívnejšia než doposiaľ poznané. STU sa stáva treťou najprestížnejšou technickou školou na svete.

Reuters. 2037. Najväčší podiel vo výrobe čistej energie v Európe má Nemecko. Slovensko na druhom mieste.

SITA. Bratislava. Marec 2040. Pýtali sme sa Slovákov, ako vidia svoju krajina teraz oproti obdobiu spred 2014. Tu sú odpovede niektorých z nich.

„Na cestách už nie sú výmole, na úradoch sú ku mne ústretoví. Všetci sa k sebe konečne chováme s úctou a rešpektom. Toto je najväčší úspech!" Rado z Nitry.

„Pred rokom 2013 som sa bál otvoriť si živnosť. Teraz zamestnávam ďalších troch ľudí a jeden z nich si o rok tiež bude otvárať živnosť.  V meste stúpla zamestnanosť a životná úroveň. Aj dôchodky sú vyššie." Štefan z Banskej Bystrice.

„Stále sú tu problémy, ktoré treba riešiť, ale už to nie je krajina hlúpeho národa so skorumpovanými politikmi. A to je hlavné." Alena z Košíc.

„Konečne sú aspoň tí gauneri za mrežami alebo preč z krajiny. To, čo máme teraz vo vláde, je oveľa lepšie. A keď budú zas vystrájať tak ich z tade vysáčkujeme." Martin z Bratislavy.

 

Nádej, že veci sa zmenia k lepšiemu, je kľúčom zjednotenia a motorom slobody.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?