Prečo si taká, Katolícka cirkev?

Autor: Peter Zorvan | 20.11.2013 o 18:24 | (upravené 20.11.2013 o 18:36) Karma článku: 11,63 | Prečítané:  2920x

Prečo som považovaný za zlého kresťana ak sa neobjavím v kostole každú nedeľu a sviatok? Obzvlášť, keď sa tam necítim dobre. Prečo nie je kostol a cirkev pre všetkých? Možno aj je, ale prečo to tak necítim? Možno som na vine ja, ak si myslím, že mám právo nesúhlasiť s mnohými myšlienkami, ktoré mi prednášajúci, pardon, kňaz, predstiera. V kostoloch sa modlíme a oslavujeme samotný koreň našej viery. A tým to hasne. Je ľahké sa modliť, hodiť prebytok zo svojho príjmu do „zvončeka" a odísť s dobrým pocitom na nedeľný obed. Ak mi má byť Cirkev oporou, nemali by byť toto „zbožné" správanie maximálne desatinou jej aktivít a väčšinu by mala investovať do skutočných činov?

No môžeme povedať, že nejako historicky sa to vo svete aj deje. Katolícka cirkev je obrovská charitatívna a vzdelávacia organizácia. Jej  členovia pomáhajú miliónom ľudí po celom svete. No doma to akosi nefunguje. Fádnosť, povrchnosť, prázdnota, falošnosť... komunitu priateľov si predstavujem ako tolerantnú neodsudzujúcu skupinu rôznych ľudí, ktorí sú spolu pre spoloční cieľ, majú spoločné aktivity, rozmýšľajú podobne ale hlavne vážia si jeden druhého. Poznám také skupiny. V jednej z nich je napríklad jeden ezoterik, pár kresťanov, socialistickí anarchisti a metalisti a predsa sú spolu. Keď však vstúpim do čisto kresťanskej spoločnosti, jediné, čo cítiť je odstrčenie. Hneď ako sa preukáže, že zmýšľam o ich viere kriticky a že ju nezdieľam, začnú vychádzať na povrch predsudky.

Aj keď dostávam uistenia: máš moje priateľstvo, nech veríš čomukoľvek, väčšinou to skončí pri slovách. Vzťahy sa obmedzia už len na vzdialenú občasnú elektronickú komunikáciu a keď dôjde k nejakej zrážke názorov, tak som označený za neobjektívneho, nenávistného atď.

Je to skutočne otravné. Prestaňte už konečne hádzať vinu na niekoho druhého. Začnite sa obzerať okolo seba. Zvláštne, aký dôraz kladiete na to, či náhodou pätnásťročný chalanisko nepozerá porno, zatiaľ čo vám je úplne jedno, koľko ľudí prevalcoval posledný tajfún, alebo ešte bližšie, že napríklad neviete pomôcť ani len Rómom začleniť sa do spoločnosti. Alebo keď vás je v našej republike toľko, zriedka počuť o iniciatívach pomôcť tým, ku ktorým vám vaše náboženstvo pôvodne káže ísť.

Nečakám, že sa vám to bude páčiť. Už som s touto kritikou vyšiel na svetlo dávno. Odpovede:

1.       Ale mi predsa robíme toho aj tak viac, ako ty alebo ktokoľvek iný.

2.       Prečo nie si ticho a nejdeš ty niečo spraviť?

3.       Si neobjektívny pokrytec!

Ak je toto naozaj vaša odpoveď, tak som potom skutočne rád, že som z vašich radov dávno vystúpil. Keby to nebola pravda, určite by vám fandilo viac ľudí. Lenže vy to zhodíte na svetový úpadok morálky, iluminátov, spoločenskú krízu... všetko možné len vy sami za nič nemôžete. No ste to práve, prečo z vašich radov odchádza toľko ľudí. Nie to, či nejaký argentínsky kňaz znásilnil nejakého chlapca alebo nie.

Toto neberte ako moju odpoveď, skôr ako dôvod, prečo nie som s vami: nie som o nič lepší ako vy, no aspoň vás neodsudzujem pre malichernosti a necítim sa urazený, ak so mnou nesúhlasíte. No a ešte na záver, aby sa protestantské sekty netešili: tento článok platí aj o vás.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?