Čo si o náš myslia úspešní Slováci?

Autor: Peter Zorvan | 15.12.2013 o 16:28 | Karma článku: 10,41 | Prečítané:  2203x

Hovoria vám niečo mená ako Peter Paško, Rasťo Kulich alebo Miroslav Trnka? Ak áno, môžete čítať ďalej, ak nie, tento článok je pre vás. Sú to úspešní Slováci v oblastiach informačných technológie, ktoré sa umiestnili vo svetových špičkách. Ich úspechy sú svetovo uznávané. Ako nás teda vidia najlepší z nás?

Patríte medzi milióny užívateľov na celom svete, ktorí chránia svoje digitálne svety antivírusovými programami od firmy Eset? Poznáte príbeh tejto exponenciálne rastúcej firmy? Zhruba pred dvadsiatimi rokmi mladí nadšenci informatiky Peter Paško, Miroslav Trnka a Rudolf Hrubý založili eseročku, ktorej hlavný produkt, antivírusový program, sa dnes považuje za jeden z najrýchlejších a najefektívnejších na svete vôbec! Popísať všetky úspechy a ocenenia, ktoré dosiahli, by sa hádam ani nezmestilo do jedného článku.

Podstatou však je, že aj keď firma expandovala do zahraničia, nikdy zo Slovenska neodišla. Sídli v Bratislave a polovica jej zamestnancov, sú Slováci. O čom to svedčí? Sú blázni, alebo naozaj majú radi Slovensko? Peter Paška dokonca investuje svoje zdroje do vybudovania unikátnej galérie slovenských autorov obrazov a sôch 19. a 20. storočia. Zbierku sám so svojim priateľov Arturom Bartoškom po mnohé roky zhromažďovali vo svojich domoch. O rozlohe 1500 metrov štvorcových si mohol postaviť aj vilu, luxusné letné sídlo na slnečnom ostrove. Keď ho budete hatersky presviedčať, že na Slovensku nič nie je a nič tu nefunguje, veľmi uňho nepostojíte.

„Slovensko je fantastická krajina!" County manažér Google Slovensko

Viete, kto je manažér Google Slovensko? Rasťo Kulich, Slovák ako repa, ktorý hrá na harmonike a fujare, precestoval 70 krajín a po dvanástich rokoch sa vrátil na Slovensko. Jeho názor?

Preto ste sa po dvanástich rokoch vrátili zo zahraničia?

„Aj preto, že mám veľmi silné cítenie pre Slovensko a chcem svojou troškou prispieť k tomu, aby sme sa pohli dopredu. Neviem, či si naši ľudia uvedomujú, aká skvelá krajina to je a aká skvelá ešte môže byť. Náš národný šport je šomrať na Slovensko. Ľudia, ktorí často nikde neboli, rozprávajú o tom, čo vlastne nepoznajú. Vidia iné krajiny v televízii. Ja som v mnohých z nich žil a jednoznačne tvrdím, že máme fantastickú krajinu. Nemali by sme si pľuť do vlastnej polievky, ale radšej sa snažiť veci ďalej zlepšovať."

Celý rozhovor nájdete tu.

Pozrite sa na úžasnú Celeste Buckingham, ktorá sa u nás ani nenarodila, ale žila tu väčšinu svojho života a cíti sa byť Slovenkou a na Slovensko nedá dopustiť. Pozrite sa ako krásne vo svojom poslednom klipe zobrazila Bojnický zámok.

 

Za úspešných ľudí považujem aj baníkov. Som z baníckeho mesta, z Banskej Štiavnice, dielo ich rúk som dennodenne obdivoval na povrchu a cez letá na brigádach aj v podzemí. Všetka nádhera tohto krásneho historického mesta potvrdzuje len ich usilovnosť a vytrvalosť ísť si za svojím cieľom. Baníci boli slobodní ľudia, do podzemia išli na vlastné rozhodnutie. Nikto im neprikazoval. Lenže baníctvo nie je vôbec také jednoduché, ako si možno myslíte. Až do 16. storočia sa nepoužívali výbušniny (my sme boli prví na svete, čo ich začali používať!). Viete aká bola vtedy rentabilná výťažnosť? Len 7 gramov drahého kovu na jednu celú nepotrebnej hlušiny, s ktorou ale aj tak museli baníci zápasiť.

Som presvedčení, že ak by mali Štiavničania myslenie ako Slováci dnes, tak by to podzemia nikdy nešli. „A veď to sa neoplatí, ani nevieme, či tam to zlato je a aj tak jeho tak málo, že ho ani nie je vidieť", povedali by si. Namiesto však zavolali Nemcov, aby ich naučili jak položiť vedľa seba drevené brvná tak, aby sa na vás nezrútilo podzemie, ktoré kopete a išli hľadať drahé kovy celé rodiny aj s deťmi. Ani dve storočia im to netrvalo a vytiahli svoje mesto na tretie najväčšiu v Uhorsku a do objavenia Ameriky najbohatšie banícke mesto na svete. Sakra, boli len tretí a len v Uhorsku, ktoré sa tiahlo len od Baltského po Jadranské more. V Nemecku sú lepšie dôchodky, idem preč.

Slovensko je naozaj úžasná krajina. Zvyšok je už len na nás, na ľuďoch, ak sa k zodpovednosti za túto zem postavíme. Môžeme sa sťažovať a nariekať, že sa s tým aj tak nič nedá spraviť, alebo môžeme myslieť proaktívne a každý sa svojou troškou zapojí do zlepšenia svojho regiónu... a babka k babce...

Stojí to za zamyslenie. Asi tu nebude až tak na nič, keď sa tí najlepší z nás po rokoch vracajú do svojej domoviny a snažia sa jej pomôcť. Mali by sme si od nich brať príklad. Máme veľa problémov, je na nás, aby sme ich spoločne vyriešili, alebo na ne spoločne šomrali.

Na záver len dva videá:

Tu Rasťo Kulich produktívne vysvetľuje potenciál Slovenska na trhu


A tu zas jeden zapálený mladík navrhuje, ako by každý jeden z nás mohol proaktívne prispieť do vybudovania krajšieho Slovenska.

Tento článok som nenapísal na prehliadanie problémov, ale nájdenie si dôvodu, prečo sa oplatí s týmito problémami zápasiť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?