Budem sa môcť ešte vrátiť?

Autor: Peter Zorvan | 6.2.2014 o 19:30 | Karma článku: 9,94 | Prečítané:  1188x

Slovensko vytvára o sebe veľmi zvláštny obraz. Do zahraničia som odišiel vo viere, že so skúsenosťami zvonku budem viac užitočný doma. Teda som neodchádzal s pocitmi, že doma je to na nič a všade naokolo je tráva zelenejšia. Keď sa pozerám na svoj domov z novej perspektívy, zmocňuje sa ma strach, či ešte budem môcť volať svoj kraj domov.

Obyčajne sa nesnažím zavaľovať správami z aktuálneho spravodajstva, ale z času na čas ma zaujíma, čo sa doma deje. Otvorím si najčítanejšie seriózne denníky a hneď na mňa vyletia top titulky – brutálny útok v Nitre, vládne škandály, nízke platy, stúpla nezamestnanosť, narastá extrémizmu, ďalšie zvýšenie daní/odvodov, nová korupčná kauza... nerobím si štatistiku, ale vidím to tak, že na jednu pozitívnu, alebo aspoň neutrálnu správu, pripadá  10 až 15 negatívnych. Ako keby sa nič dobré doma nedialo... nič čo stojí aspoň za zmienenie.

Doteraz som rád čítaval diskusie. No tá nenávistná atmosféra, ktorá sa v nich dnes šíri, sa už ani krájať nedá, taká je hustá. Nenávidení sú predovšetkým politici, lebo všetci kradnú, hrabú len pre seba a s.rú na ľud. Systém stojí za makom sypané, hrachom ochutené hov... ädzie. Ďalej máme na muške podnikateľov, lebo sú to len špinaví podvodníci, ktorí isto všetci zbohatli nečestne. Za nimi hneď idú média, lebo len klamú, zavádzajú a sú kúpené politickými stranami. Nezáleží, že už pomohli odhaliť desiatky káuz. Sú to hyeny! Všetci! Diagnóza. A okrem toho za všetku biedu v okolí môžu menšiny, lebo len zneužívajú aj tak prehnitý systém. Nenávidíme všetkých, čo majú iný názor. A ešte schizofrenické zakončenie tomu nesmie chýbať: nenávidíme samých seba – Slováci, ten tupý národ, ktorý je stále pozadu.

 

Doma som sa veľakrát na mnohé sťažoval, ale vždy som si povedal, že sa dáko cez to prehryziem. Však raz aj ten Smer musí prehrať a nakoniec si zvolíme dáku dobrú vládu. A nak aj sú, bastardi. Zatnem zuby a budem si žiť dakde ignorujúc týchto špinavcov. No už mám skôr pocit, či aspoň takto budem môcť vôbec žiť. Že ak doteraz nezodpovedné vládnutie skorumpovaných politikov nevyhnalo všetkých slušných ľudí z krajiny, či to náhodou nárast neonacistického fanatizmu nedorazí úplne. A nakoniec už ani ten, čo všetkým dá pokoj, svoj pokoj nedostane.

 

Silne rozmýšľam, že obetujem pár desiatok libier na tréning nejakého bojového umenia. Na škole mám široký výber– Aikido, karate, ju-jitsu, box, wrestling, judo... Keď si banda náckov mláti, koho chce a ešte im to prejde, tak to už nebude len politický boj ale bitka na päste na dennom poriadku.

Ešte sa nechcem vzdať príležitosti, že by som sa mohol vrátiť domov. Nechcem si nechať znechutiť svoj kraj, ktorý milujem, skorumpovanými politikmi alebo holohlavými grázlami. Narodil som sa v Banskej Štiavnici, v asi najkrajšom regióne Slovenska - unikátne historické centrum, bohatá kultúra, krásna príroda, banské jazerá, úžasné tradície... Nádhera! No žiť celý život vo vedomí, že ja a moji blízki sú v neustálom ohrození, tiež nechcem, lebo súhlasiť s extrémizmom nikdy nebudem. A nazývajte si to a urážajte sa koľko chcete. Neonacizmus je extrémizmus a Kotleba je neonacista. Tak! A je to vonku! Hádžte kamene o tom, ako nemám šajnu, o čom hovorím mám držať hubu.

 

thereisstillhope.gif

Už pred rokmi bolo na čase aby mlčiaca väčšina slušných ľudí pohla a začala konať. Do väčšieho pekla ako práve teraz ideme, sa už ísť nedá, tak by sa zišlo zvrátiť smer, kým je to ešte možné. Alebo koľko ľudí ešte musí byť zmlátených? A koľko desiatok (stoviek) tisíc ľudí musí ročne opustiť túto krajinu?

Ešte donedávna som si myslel, že Slovensko sa začína pomaly hýbať správnym smerom. 7,5 % preferencie neonacistov ma začínajú presviedčať o opaku. Ideme z hrozného do horšieho a tvárime, sa že je to jediné riešenie. A to som bol vždy zástancom, že radšej Hitler ako Stalin. Akurát že u nás Fico nemal žiadnu ideológiu. On je len karierista a neverí ničomu. Len populizuje to, po čom sa práve najviac volá. Posledné, čo Slovensko potrebuje, je nejaká pritiahnutá ideológia, ktorá to tu nadobro rozmláti.

Myslel som si, že horšie ako Smer, už na Slovensku nič nemôže byť. Hej, sú to gauneri, ale ešte stále sa proti nim dalo bojovať. A teraz prehrávajú. Do dvoch rokov ako vládna strana skončia nadobro. Čoho sa však bojím je to, čo príde po nich. Ak prevládne fanatizmus, pokoj už nebude mať nikto. Všetko sa obráti o 180 stupňov. Nikto nezostane nepovšimnutý. Bez ohľadu na čokoľvek. Jediným meradlom bude súhlas alebo nesúhlas so sfanatizovaným prúdom.

Slovensko sa mení príliš rýchlo. A vôbec nie tak akoby sa malo. Teraz by sme konečne mali začať víťaziť nad korupciou, dostavať tie sprosté diaľnice, podporiť podnikanie, zamestnanosť,  regióny, cestovný ruch... postaviť školstvo a zdravotníctvo na lepšiu úroveň, odstrániť zbytočnú byrokraciu a uľahčiť si život.

Namiesto toho nahrádzame jedného populistu druhým,  ľudia nerobia, čo by mali robiť proti porušovaniu ich práv a ohrozovaniu demokracie, tí slušní z krajiny utekajú bez plánu vrátiť sa a tí hluční prevezmú kormidlo. Zoznam negativity akoby nemal konca. Za 20 rokov sme sa ale predsa nejako pohli dopredu. Teraz však asi prvýkrát hrozí, že sa pohneme do r... dozadu. Stojíme na križovatke, občania sú rušňovodiči a Slovensko ich vlak. Necháme sa prekričať hlučnými extrémistickými menšinami? Väčšina Slovákov sú dobrí a slušní ľudia, ale mlčia...

 

V Británii nie som dosť dlho, aby som pochopil myslenie ich spoločnosti. No som si istý, že som si správne všimol jeden rozdiel medzi nami a vyspelou západnou krajinou, ktorý je tak kľúčový a rozhoduje o všetkom. Aj v Británii majú problém s nezamestnanosťou, infláciou, korupciou, neprispôsobivými menšinami, nedokonalým systémom... S niečím zápasia viac, s niečím menej. Napriek tomu idú stále dopredu a s týmito problémami úspešne zápasia. Niekedy viac ťažkopádne ako inokedy. Čo však robí ten obrovský rozdiel medzi nami a nimi je, že slušní ľudia sa v Británii chopia činu, kde naši sedia so založenými rukami alebo utekajú z krajiny. Oni nechcú, aby ich krajina padla do rúk gaunerom. To stojí za inšpiráciu...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?