Zmenia niečo tieto prezidentské voľby?

Autor: Peter Zorvan | 10.2.2014 o 8:28 | Karma článku: 17,18 | Prečítané:  2794x

Áno, ak si zvolíme dobrého kandidáta. Podľa možností toho najlepšieho. Niekoho, kto bude z našich radov, disponuje chrbtovou kosťou a prípadne má schopnosti na to, aby presadil v politike hodnoty, ktoré tam dnes chýbajú najviac - slušnosť, čestnosť a štátotvornosť.

Hádam netreba hovoriť, že Róbert Fico takým kandidátom nie je. Skúste si otestovať  hypotézu, že nič nikdy v živote neukradol a nehrabe len pre seba a finančné skupiny v pozadí. Budete možno musieť prižmúriť alebo si rovno vypichnúť obe oči, aby ste taký predpoklad akceptovali, ale skúste to - aspoň na chvíľu. Keby bol Fico čestný, bol by dobrým politikom? Nie. On je číročistý karierista. Nič iné ho nezaujíma. Zvolenie do vyššej funkcie chápe ako povýšenie vo firme. Má svoj vlastný cieľ, ktorý je len jeho. Nedrží sa žiadnych univerzálnych zásad. Koná len podľa toho, čo mu práve prinesie úspech.

A v tom je problém politickej kultúry Slovenska. Bez populizmu sa človek ďaleko nedostane. Maximálne 5 percent v parlamente a dosť. Liberáli nebudú voliť konzervatívcov a naopak, a tí zas nebudú voliť socialistov a naopak. A najnovšie sa do toho chaosu pridá rastúci prúd neonacistov, ktorí sú len za seba a proti všetkým. V najvyspelejších liberálnych demokraciách sa vlády väčšinou striedajú po politickom spektre - v USA raz vyhrajú demokrati, potom republikáni, v Británii niekedy vedú konzervatívci, inokedy socialisti, detto v Austrálii.

Nie je to najideálnejšie mať pre dva krídla len dve politické strany, ale ide tu hlavne o akési zjednotenie. Výsledkom potom je, že dosiahnu dlhodobú rovnováhu. Demokracie týchto krajinách fungujú bezo zmeny režimu už takmer 200 rokov.  A to sa nedeje z čistej iniciatívy politických lídrov. Určujú to aj voliči. Vo svojom krátkom živote som stretol len jedného kresťana, ktorý volil SaS. KDH má stále 7 - 10 %, Smer stále krúži okolo 35 - 40%. Voličské základne sú skrátka príliš tuhé. Ale keby voliči preukázali aspoň trošku flexibility, možno by sa pohli veci správnym smerom.

Ide o to, že na to, aby sme prelomili nepriateľskú barikádu, musíme spojiť sily. Keď vyhráme, potom sa prípadne môžeme rozdeliť a každý si pôjde svojou (nie zase až tak veľmi odlišnou) cestou, ak bude chcieť.

My to na Slovensku však robíme presne naopak, a v tom je tá chyba. Potom sa stáva, že konzervatívny politik nemá šancu, tak sa musí utiahnuť k populizmu a sľúbiť všetko. A na druhej strane liberál nedostane podporu od katolíka, to skôr bude snežiť v pekle, ako sa v Škótsku, kde študujem, hovorí.

A potom to vyzerá tak, že v prezidentských voľbách, kde mali liberáli s konzervatívcami postaviť jedného kandidáta, je ich desať a vybrať si je ťažké. Je to o to smutnejšie, že voľbami prezentujeme svoju politickú kultúru. A tá je zatiaľ mizivá, lebo najviac sa u nás darí populistom a tak môžu dopadnúť aj nadchádzajúce voľby.

Pritom na to, aby sa naša spoločnosť pohla z mŕtveho bodu, sa musí pohnúť aj naša politika. V tejto súvislosti si nemôžem nespomenúť na Ivetu Radičovú, ktorá bola schopná stelesňovať veľkú túžbu po ozdravení štátu. A napriek tomu ju politický osud priviedol do... vyučovať sociológiu. Škoda toho. Pretože mať dobrého politika predstavuje veľkú zmenu. Znamená to, že vieme oceniť slušnosť, česť a zásadovosť a že sme odmietli populizmus ako cestu do slepej uličky.

Skúsme sa na túto spoločenskú objednávku veľkej zmeny pozrieť v kontexte prezidentských volieb, ktoré sa blížia.

Prizrime sa tým, ktorí majú nielen šancu vyhrať, ale aj byť dobrým prezidentom. Zo všetkých kandidátov sú to len traja. Milan Kňažko, Andrej Kiska a Radoslav Procházka.

Milan Kňažko má na funkciu viaceré predpoklady, to mu nemožno uprieť. Je to silný kandidát, to bezpochyby; avšak obávam sa, že na súboj o charakter tohto štátu a jeho budúcnosť mu už nezostáva veľa síl. Samozrejme, politika je okrem iného aj veľké divadlo, a v tom je spomedzi ostatných kandidátov neprekonateľný - jeho vystupovanie je bezchybné a  jeho skúsenosti sú dlhoročné. A ešte jedna vec - šancu na prezidentské kreslo mal v minulosti omnoho väčšie - on sa však rozhodol pre divadlo a golf. Prečo kandiduje až teraz, po takej prestávke vo verejnom živote? Myslím, že by sme si všetci zaslúžili na túto otázku rovnako úprimnú odpoveď ako na tú o drogách.

A čo podnikateľ a filantrop v jednej osobe? Je zvláštne, že človek, čo nikdy v živote s politikou nič nemal, zrazu chce byť najvyšším ústavným činiteľom. Určite by svoju prácu vykonal lepšie, ako ktokoľvek pred ním a ktokoľvek zo Smeru. Lenže týmto štýlom sme si latku nenastavili nejako extra vysoko. Andrej Kiska by si ale robil svoju prácu zodpovedne a učil by sa rýchlo. Podľa mňa to nebolo jeho najlepšie rozhodnutie ísť kandidovať hneď za prezidenta, ale hanbiť sa zaň tiež nebude musieť. Ak bude v druhom kole, má môj hlas.

No a čo s Radom? Pre mňa je to presne ten štátnik, ktorý Slovensku tak veľmi chýba. Je to mimoriadne aktívny človek a má jasnú a jednoznačne formulovanú predstavu budúcnosti pre tento štát. Zjednocuje sa s ňou aj národ? Ťažko povedať. Ale určite by sa časom zjednotil. To do našej roztrieštenosti potrebujeme tiež ako soľ. Rado Procházka by mohol priniesť nielen slušnosť a zásadovosť, ale aj nový rozmer politickej kultúry. Ak sa bude držať svojho programu, potom nás čaká zaujímavé obdobie. Voličská základňa na pravo by sa viac zjednotila a slovenská loď by sa pohla rýchlejšie dopredu. Vláda by stratila ochrancu v Prezidentskom paláci a občania by získali človeka spomedzi svojich radov v ústavnej funkcii. A to hneď najvyššej.

Výsledok volieb bude nakoniec svedčiť len o rozvoji našej spoločnosti ako politického subjektu. V tejto veci nenastávajú zmeny náhle, ale niekde musíme začať. Vďaka pár dobrým kandidátom dnes máme možnosť ukázať, či nás fakt musia len opíjať populizmom, aby sme k urnám prišli, alebo sa vieme rozhodnúť racionálne. Mňa bude druhé kolo volieb stáť 150 libier, pretože nemám možnosť voliť zo zahraničia a vymeškať zo školy tak veľa mi nedovolia. Ale hádam mi to bude stáť za to.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?