Procházkovi sa v diskusiách mimoriadne darí

Autor: Peter Zorvan | 7.3.2014 o 10:25 | Karma článku: 14,32 | Prečítané:  2223x

Na toto volebný štát nášho kandidáta čakal celý čas. Rado nesrší populistickými žvástami, ktoré dobré znejú v ušiach. Populistom sa na Slovensku doteraz darilo najviac. Unikátnym príkladom je večne živý Róbert Fico alebo navždy mŕtvy Vladimír Mečiar. Svätú trojicu uzatvára najnovšie „dobrý anjel" Andrej Kiska. So získaním popularity problém nemajú, s reálnymi schopnosťami a odhodlaním už áno. Blíži sa ale možnosť prepísať históriu.

V politických diskusiách vždy príde na lámanie chleba. Kto pozorne počúva, veľmi rýchlo odhalí pravé motívy a ciele konkrétnych diskutujúcich, ktoré často odkryjú podvedome.

Napríklad na Andrejovi Kiskovi vidieť, ako veľmi je svojimi vedomosťami a schopnosťami vzdialený od politickej reality. Určite sa hlavne preto doteraz diskusiám skôr vyhýbal. Rovnako ako aj Róbert Fico, radšej predstiera pána „za všetko a za všetkých". Obaja sa vyhýbajú priamym odpovediam a nepúšťajú sa do horúcich kontroverzných tém, aby nestratili politické body.

O Ficovi je už dávno známe, že je zbabelec. Kiska by zase možno aj chcel čo to povedať, ale očividne si aj sám uvedomuje, že keď nevieš, mlčať je zlato. U týchto kandidátov je motív získať post prezidenta silnejší než túžba posunúť Slovensko dopredu. Keby to tak nebolo, neutiekali by sa k populizmu. Napriek tomu, že na tom stavia svoju kampaň, Kiska nič netradičné neponúka, takých „politikov"  ako on sme tu mali na mraky a nič dobré pre Slovensko neurobili.

Stále som presvedčený, že jediný, kto dokáže poraziť Fica, je práve Procházka bez ohľadu na výsledky predbežných prieskumov, ktorých výpovedná hodnota je veľmi pochybná. Voliča totiž najviac ovplyvnia práve predvolebné diskusie. V nich sa ukáže nielen majstrovstvo argumentovania, ale vyjde na povrch aj charakter kandidáta.

Inkvizičné vypočúvanie na pôde TA3 je dobrým príkladom. Bez ohľadu na zákernosť otázok, politik sa s nimi musí vysporiadať. Helena Mezenská to nezvládla a úplne pohorela. Hodnotenie profesionality moderátora nechám na iných, ale zaujímavé je, že  taký Procházka zvládol rozhovor bez problémov. „Inkvizítorom" sa nepodarilo Rada zdiskreditovať, ani vyviesť z rovnováhy. Nezaviedli ho do slepej uličky. Nenašli naňho nič, pretože Rado je skutočne schopný, odhodlaný a hlavne čistý. Opäť sa len potvrdzuje význam diskusií: odhaľujú charakter a pravé motívy. Stačí len pozorne počúvať.

Diskusie totiž dokážu veľmi presne determinovať postavenie zúčastnených. Tak napríklad tie organizované SME a Trendom a HN ukázali mnoho. Napríklad aj to, že Pavol Hrušovský je len  zástupca strany, ktorý sa snaží udržať starú pravicu na žive. Kandiduje len preto, lebo veď akoby to vyzeralo, keby „vedúca" pravicová strana nenavrhla kandidáta, že? Je to ako, keď sa EÚ snažila udržať pri živote Grécku ekonomiku, akurát s menším rozpočtom. Hrušovského preferencie len reflektujú desaťročia tú istú  7 až 10%-nú podporu KDH. Nič nové, len stará a z mne neznámeho dôvodu stabilná voličská základňa. Nič viac, nič menej. A rovnaké nič možno očakávať od volebných výsledkov.

Skutočne jediný, kto si stále výrazne polepšuje je Rado. Ľudia začínajú chápať, že on ponúka najkomplexnejšie riešenia, že má na rozdiel od ostatných kandidátov víziu, s ktorou sa navyše môže zjednotiť celá slovenská spoločnosť. Že jeho kampaň nie je postavená na vysokom rozpočte, ale na podpore „bežných ľudí, ktorí túto krajinu živia". Že za ním nie je, a mnohí dajú ruku do ohňa, že ani nikdy nebude, žiadna korupčná kauza ani finančná skupina.

Radovi nahráva aj fakt, že on si nemôže dovoliť kúpiť podporu slávnych osobností, aby čo najviac ovplyvnil verejnú mienku, ako to robí Kiska s Ficom. Stavil na to, v čom je najlepší -na svoju  víziu, vďaka ktorej dostal masívnu podporu občanov, nie vlastné záujmy alebo kariérne ambície. Rado oslovil ľudí práve preto, že dáva občanom možnosť zvoliť si do najvyššej ústavnej funkcie štátnika, ktorý bude pravdepodobne najlepší v celej Európe. To je niečo, čo nedokáže ponúknuť nielen žiaden z kandidátov, ale ani žiaden zo súčasných slovenských politikov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?