Pohľad Slováka študujúceho v Škótsku na referendum o nezávislosti

Autor: Peter Zorvan | 17.9.2014 o 13:18 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  16728x

Ak sa zajtra Škóti v referende rozhodnú pre nezávislosť, vyznamenajú sa tou najkurióznejšiou udalosťou v dejinách súčasnej Európy. Euróspka únia zostane ucelená, no jej najsilnejší člen, Veľká Británia, sa rozpadne. Mňa ako Slováka študujúceho v Škótsku  sa výsledok referenda,  tak ako aj ďalších desaťtisícov iných študentov, priamo dotkne. Osobne však nezávislosť Škótska nevidím tak ružovo ako mnoho mojich nadšených škótskych rovesníkov.

Študenti z Európskej únie majú výsadné privilégium študovať na vynikajúcich škótskych univerzitách rovnako ako Škóti zadarmo. V ostatných častiach Británie sa platí väčšinou 9 000 libier ročne (asi 11 tisíc euro). Takisto ostatné národnosti Británie, Angličania, Íri a Walesčania, musia platiť v Škótsku rovnako ako doma, 9 000 tisíc libier. Koncept dosť nepochopiteľný pre nezasvätných.

Je to akoby študenti zo západného Slovenska platili tisíc euro ročne v školách na celom Slovensku, no východniari by mali na východe školy zadarmo, rovnako ako aj študenti z Poľska, Maďarska alebo Ukrajiny študujúci na východe Slovenska.

Škóti dôverujú svojej stratégii. Chcú tak prilákať viac zahraničných študentov, čím vytvárajú globálnejší priestor a univerzity z toho viac prosperujú a napredujú. A práve škótske univerzity sú jedným z pilierov kampane Yes For Scotland. Po oddelení by však ich unikátny univerzitný systém, ktorý láka státisíce študentov z celého sveta, bol existenčne ohrozený.

Najhlavnejším argumentom kampane Yes for Scotland je, že po oddelení majú Škóti potenciál stať sa jedným z najbohatších národov sveta. Podporujú to tvrdením, že ich ropný priemysel v Severnom mori by expandoval, že majú najbohatšie zásoby obnoviteľných zdrojov (hlavne veternej energie) a že škótske univerzity a veda by napredovali rýchlejšie, lebo by neboli obmedzované vládnym šetrením úradujúcich konzervatívcov.Obrovoskou iróniou je, že Škótom vadí byrokracia Westminstru, ale nevadilo by im zameniť ju s byrokraciou Bruselu.

Dobrá otázka ale je: môžu si Škóti dovoliť nezávislosť práve v týchto časoch? Budú sa musieť pridať k Európskej únii alebo EZVO, ale to také jednoduché nemusí byť.

Všetko spomenuté o zásobách ropy a obnoviteľných zdrojoch je pravda. Lenže obchod prosperuje tam, kde nie sú bariéry. Ako súčasť spojeného kráľovstva má Škótsko otvorený obchod v globálnej krajine s globálnou menou. Keď sa Škóti rozhodnú vystúpiť z kráľovstva, ich krajina bude na vopred nepredpovedateľný čas tak trochu odrezaná od sveta. Ich jediná záchrana je vstúpenie do Shengenu a Eurozóny, čo môže trvať oveľa dlhšie než hrdí Škóti rátajú. Budúcnosť oddeleného Škótska nemusí byť ani zďaleka taká jasná ako to propaguje kampaň.

Keď som sa pýtal mladých Škótov na ich názor, väčšina bola za nezávislosť. Ich nadšenie malo viditeľne korene v nacionalizme mladých ľudí. Aj preto majú výnimočnú možnosť voliť v referende už 16-ročné deti.

Väčšina študentov z EÚ, ktorých som sa na názor pýtal, je však proti nezávislosti. Mnohí z nás sa obávajú o budúcnosť svojho štúdia v izolovanej krajine. Pretože izolácia je niečo, čo môže boj za nezávislosť priniesť. Škóti, ktorí sa chcú oddeliť, sa tak rozhodujú preto, lebo Škótsku sa naozaj nikdy nedarilo viac ako dnes. Ale to nemusí byť pravda o desať alebo dvadsať rokov, ak sa im nepodarí prekonať bariéry nových hraníc a vyriešiť otázku novej meny. Totiž mena spoločná s ostatnými krajinami, či už libra alebo euro, by bola prevodovkou škótskej ekonomiky. Ak Škótom ostane najhoršia možnosť, vlastná mena, rýchlosť ich rastu sa môže znížiť radikálne, možno preradia aj na spiatočku. Problém je, že biznis dôveruje integrácii a nie izolácii.

Veľmi zle z tohto vyjde aj zvyšok Británie. Spojené kráľovstvo (alebo akokoľvek sa po oddelení už bude volať), je najvernejší spojenec USA. Tí sa o nich budú starať lepšie ako o Izrael v strednom Východe, ale Amerika tým stratí silného spojenca v Európe. Pretože oddelením Škótska bohatého na prírodné zdroje klesne úroveň Británie v závislosti od miery izolácie novej krajiny. Británia môže výrazne padnúť v rebríčku atraktívnosti podnikateľského prostredia, pričom stratí prístup k bohatým ložiskám prírodných zdrojov. 

Ak bude nezávislosť úspešná a škótsky sen sa splní podľa  utopistických predstáv, všetko bude v poriadku. Ale my Slováci vieme z vlastnej skúsensti, ako to s tými utópiami býva. Jedno z najväčších negatív referenda je, že rozdiel medzi Yes a No bude maximálne 2%. Čo znamená, že akýkoľvek výsledok si Škóti zvolia, tá druhá polovica zostane nespokojná. 

 

Zdroj: Why does Scotland want independence

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Siekelovci sa stiahli. La Casa de Slota prešla k právnikovi z kauzy emisie

Firma, ktorá vilu vlastní, dlhuje Trabelssiemu.

Stĺpček šéfredaktorky

Nech hanba po hlasovaní o kandidatúre Fica nie je kolektívna

Fico nie je jediným problémom voľby.

DOMOV

Voľba ústavných sudcov: Pozrite si možné scenáre vývoja (video)

Čo všetko sa môže v parlamente odohrať v utorok?


Už ste čítali?